Achievements

 

  International   :19
  National           :46
  Regional          :31

 

NO Name Medal Category Competition Level Venue Date
1 Faadhilah Rosiana Firdaus Gold Environment International Youth Invention Contest (IYIC) International Seoul, Korea 6 – 8 August 2015
Olivia Puspa Islami
2 Amalia Pratiwi Finalist Environment MILSET Expo Sciences International International Brussels, Belgium 19 – 25 July 2015
Amajida Firdauz
3 Muhamad Zafran Kasman Bronze    Biology ASEAN Student Science Project Competition International Thailand 6-10 July 2015
4 Juliana Finalist    Essay Short Story Satirical Illustration Genius Olympiad International Oswego, New York 14 – 19 June 2015
Sarah Amany Wisista
Aullia Putri Herwita
5 Kesatuan Bangsa School OSN Team Gold Science/Maths National Science Olympiad(OSN SMA) National Yogyakarta 18 – 23 May 2015
6 Muhammad Alfiyandy Hariansyah Gold Physics National Science Olympiad Senior High School (OSN SMA) National Yogyakarta 18 – 23 May 2015
Amelia Nurkhasanah Gold Biology
Diannovi Islamiyati Gold Geoscience
Zithny Ilman Prihastopo Gold Geography
Bagus Bachtiar Gold Economics
Ekapaksi Wisnumurti Silver Biology
Mujahid Alhaq Silver Geoscience
Agustinus Sinaga Bronze Mathematics
Yunus Adu Bronze Physics
Aulia Salsabella Suwarno Bronze Chemistry
Azyumar Luthfi Muhammad Alfariz Bronze Chemistry
Dhipta Raditya Yudhasmara Bronze IT
7 Tim Tari Putra KBS Silver Traditional Dance Int. Festival of Language and Culture (IFLC) International Germany 01 – May 2015
8 Daffa Raihan Dewanto Bronze Mathematics National Science Olympiad Junior High School (OSN SMP) National Palu 18 – 23 May 2015
9 Najwan Husein assagaf Silver Environment Golden Climate International Environment Project Olympiad International Kenya 29 April – 2 May 2015
Gultekin Uludag
10 Adhitya Rizal Firdaus Silver Environment Golden Climate International Environment Project Olympiad International Kenya 29 April – 2 May 2015
Rama Nugraha Alvareza
11 Muhammad Fauzan Brahmantiya Bronze Environment Golden Climate International Environment Project Olympiad International Kenya 29 April – 2 May 2015
Gultekin Uludag
12 Revinia Aihsa Fajaruddin Bronze Table Tenis National Student Sports Olympiad (O2SN)) Regional Bantul 22 April 2015
13 Ardia Kansha Daniswara Bronze Swimming National Student Sports Olympiad (O2SN)) Regional Bantul 22 April 2015
14 Tim Teater KBS Gold Drama FLS2SN 2015 Regional Bantul 22 April 2015
15 Aulia Putri Herwita Gold Poster Design FLS2SN 2015 Regional Bantul 22 April 2015
16 Alya Sarah Maulida Gold IT International Computer Project Kompetition International Kazakhstan 9 – 11 April 2015
Mutiara Syarisa
17 Daffa Aviciena Wibowo Bronze Science Science Olympiad Surakarta National Surakarta 15 March 2015
18 Daffa Raihan Dewanto Mathematics Science Science Olympiad Surakarta National Surakarta 15 March 2015
19 Albert Duke Tantono Silver   MIPA dan Farmasi Olympic Pharmacy Airlangga University National Surabaya 19 – 21 February 2015
Rangga Putra Pertama
Anang Rizki Miharrom
20 Muhamad Zafran Kasman Honorable Mention Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 16-18 February 2015
21 Shania Rizki Melinda Bronze Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 16-18 February 2015
Laras Wintang Kirana
22 Kim Yoo Min Gold Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 16-18 February 2015
Nabila Zabrajad Assahidah
23 Clint Gunawijaya Silver  Accounting and Economics Olimpiade Akutansi dan Ekonomi Regional Sanata Darma University 7 February 2015
Jeky Muhammad Fauzi
Bagus Bachtiar
24 Amelia Nurkhasanah Silver Dentistry DEPA’S INFECTION 2015 Regional UGM 5-6 January 2015
Agnessia Asian Budisetyo
Azzahra Asysyifa
25 Mondi Ayustina Mulya Bronze IT Annual Informatics Competition (Anforcom) National Semarang 15 November 2014
Septasia Dwi Angfika
26 Aya Shika Vinaytha Br. Bangun The Best Multimedia Test Geoscience LCCK UGM 2014 National Yogyakarta 29-30 November 2014
Diannovi Islamiyati
Oryza Maulita Navi Ikhsani
27 Agustinus Sinaga Silver Mathematics HIMA Matematika UGM National Yogyakarta 23 November 2014
28 Anang Rizki M. Gold Biology National Science Olympiad Senior High School (OSN SMA) National Mataram NTB 1-7 September 2014
Amelia Nurkhasanah Silver Biology
Sutra Megariawati Bronze Mathematics
Rangga Putra P. Bronze Chemistry
Nadia Khairunnisa F. C. Bronze Chemistry
Eka Febriana Bronze Geography
Aya Shika Br. Bangun Bronze Geoscience
29 Irna Jelita Estri satiti Gold Poetry HIMA PBSI FBS UNY 2014 National Yogyakarta 3 September 2014
30 Aya Shika Br. Bangun Gold Geology Geology For Nation’s Glory Regional Semarang 18-20 September 2014
Alse Nabilah
Diannovi Islamiyati
31 Anang Rizki Muharrom Gold Biology Biology Olympiad and Paper Competition National Yogyakarta 19 September 2014
32 Oriza Sativa Ramadhana Silver History Jetranas 2014 National Bali 25-29 August 2014
33 SMP Kesatuan Bangsa Silver National Exam National Exam Regional Bantul 27 Juny 2014
34 Rafly Abdurrasyid Bronze Technology Int. Computer-Technology Olympiad International Turki 11-12 Juny 2014
Dirdha Pawitra Setiyono
35 Galih Ramadhan Gold Chemistry Int. Environment Sustainability Project Olympiad International Belanda 1-6 Juny 2014
Syaits Asyam
36 Galih Ramadhan Gold Chemistry International Science Project Olympiad (ISPRO) International Jakarta 5 May 2014
Syaits Asyam
37 Naura Hassa Lalitya Cornika Silver Poster Design FLS2SN 2014 Regional Yogyakarta 12/05/2014
38 Aufa Khaerunnisa Budiadhi Bronze Swimming National Student Sports Olympiad Regional Bantul 15/04/2014
39 Muhammad Izhar Yusran Gold Martial Art FLS2SN 2014 Regional Yogyakarta 15/04/2014
40 Althof Milzam Silver Art FLS2N Regional Yogyakarta 22/04/2014
41 Triwijayanto Respati Bronze Sport Taekwondo Regional Bantul 15 March 2014
42 Tim Tari Putra KBS Gold Art and Culture Turkish Olympiad 2014 National Jakarta 19 March 2014
43 Almaz Azzahra Silver Poetry Turkish Olympiad 2014 National Jakarta 19 March 2014
44 Aqiela Fadia Haya Silver Singing Turkish Olympiad 2014 National Jakarta 19 March 2014
45 Gusti Putu Surya Govinda Atmaja Gold Physics National Science Olympiad Senior High School (OSN SMP) Regional Bantul 15 March 2014
Muhammad Fatkhul Naufal Aziz Gold Mathematics
Aulia Azizah Silver Biology
Kiesha Arundya Setiyono Bronze Social Sciences
46 Uwaisul Qarni Honorable Mention Chemistry Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 8-20 February 2014
Fadil M Ilham
47 Danika Ramadhanti Honorable Mention Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 8-20 February 2014
Aisha Anindita Hilman Achir
48 Rafly Abdurrasyid Silver Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 8-20 February 2014
Dirdha Pawitra Setiyono
49 Galih Ramadhan Gold Chemistry Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 8-20 February 2014
Syaits Asyam
50 Devara Izaz Fathan Gold MIPA Exacta SMP 2014 Regional SMA Yogyakarta 8-20 February 2014
Nabil Nabawi Silver
51 Aqiela Fadia Haya Bronze Singing Olympic art and language National Jakarta 19 February 2014
52 Anang Rizki Muharrom Silver Dentistry DEPA’S INFECTION 2013 Regional UGM 1 December 2013
Cagar Irwin Taufan P.
Ekapaksi Wisnumurti
53 Rangga Putra Pertama Bronze Chemistry Diponegoro Chemistry Competition Regional Yogyakarta 23 November 2013
54 Aya Shika Br Bangun Bronze Contest of Wits “Ki Hajar” Regional Yogyakarta 15 November 2013
55 Ahmi Yofaniar Pratiwi Bronze Short Story Short Story Regional Yogyakarta 9 November 2013
56 Rangga Putra Pertama Gold Chemistry Chemistry Olympiads Regional UNS Solo 27 October 2013
57 Rangga Putra Pertama Bronze Chemistry Chemistry Olympiads Regional Semarang 12 October 2013
58 Anang Rizki Muharrom Gold Biology Senior High School Biology Olympiad Regional Semarang 25 September 2013
59 Rangga Putra Pertama Silver Chemistry Chemical Olympics Regional Malang University 22 September 2013
60 Danika Ramadanti Silver English Debate Regional Yogyakarta 3 September 2013
Intan Furqona T.
Rifta Nisya
61 Albert Duke T. Silver Physics National Science Olympiad Senior High School (OSN SMA) National Bandung 2-7 September 2013
Cagar Irwin Silver Biology
Fiqie Amanatia Silver Astronomy
Abdurrohman Bronze Physics
Ramadani Dwi K. Bronze Chemistry
Annisa Novianti Bronze Geoscience
62 Agustinus Sinaga Harapan II Mathematics Debate Regional Yogyakarta 31 August 2013
Rangga Putra Pertama Chemistry
Albert Duke Physics
63 Muhammad Farhan Gold Biology National Science Olympiad Senior High School (OSN SMP) Regional Yogyakarta 10-12 Juny 2013
Yunus Adu Physics
Nabil Nabawi Mathematics
64 Muhammad Farhan Gold Biology National Science Olympiad Junior High School (OSN SMP) National Batam 21 May 2013
Yunus Adu Silver Physics
Alse Nabilah Bronze Social Sciences
Devara Izaz Fathan Finalist Mathematics
65 Gusti Putu Surya Govinda Atmaja Bronze Physics National Science Olympiad Junior High School National Padang 21 May 2013
66 Aya Shika Vinaytha Br B. Gold Environment International Environmental Project Olympiad International Turki 17-20 May 2013
Ahmi Yofaniar Pratiwi
67 Talia Pandan Sari Silver Technology International Sustainable World Energy Engineering Environment Project Olympiad International Texas USA 8-13 May 2013
Rika Nuraini
68 Nabil Nabawi Bronze Chess National Student Sports Olympiad Regional Yogyakarta 11 May 2013
69 M Izhar Yusran Gold Martial Art National Student Sports Olympiad Regional Yogyakarta 11 May 2013
70 A Citradela Mustikasari Gold Biology IYIPO di Georgia International Georgia 25-27 April 2013
Gama Tando El Chusna
71 Aqiela Fadia Haya Silver Singing Turkish Olympiad National Jakarta 8 March 2013
72 Team tari Putri (Gandis) Bronze Traditional Dance Olympics arts and languages National Jakarta 15 March 2013
73 Team tari Putri Gandis Bronze Traditional Dance Olympics arts and languages (OSEBI) National Jakarta 15 March 2013
74 Aya Shika Vinaytha Br B. Silver Environment Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 26-28 February 2013
Ahmi Yofaniar Pratiwi
75 A Citradela Mustikasari Gold Biology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 26-28 February 2013
Gama Tando El Chusna
76 Talia Pandan Sari Gold Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 26-28 February 2013
Rika Nuraini
77 Azzahra Asysyifa Bronze Technology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 26-28 February 2013
Novita Eka Anindita
78 Muhammad Farhan Finalist Biology National Science Olympiad Junior High School (OSN SMP) National Pontianak 4 July 2012
79 Fauziyyah Honorable Mention Biology Genius Science Olympiad New York, USA International New York, USA 24-29 Juny 2012
80 A. Citradela Mustikasari Silver Art Genius Art Olympiad New York, USA International New York, USA 24-29 Juny 2012
81 Sydnelisa Mumtazah Silver Art Genius Art Olympiad New York, USA International New York, USA 5 May 2012
82 Nisrina Dhiya Rostada Bronze Short Story Olympics arts and languages National Jakarta 18 Mei 2012
83 Anhar Haqiem Harahap Silver Taekwondo National Student Sports Olympiad Regional Yogyakarta 1 April 2012
84 Team tari Putri (Folklor) Bronze Traditional Dance Turkish Olympiad National Jakarta 24 February 2012
85 Agre Akromadien Silma Silver Poetry Turkish Olympiad National Jakarta 24 February 2012
86 Chusna Amalia Silver Biology Indonesian Science Project Olympiad (ISPO) National Jakarta 22-24 February 2012
Fauziyyah